28 październik 2022

Lekarz rodzinny namawia do profilaktyki

Rak piersi to najczęściej diagnozowany rodzaj choroby nowotworowej u kobiet. Mimo licznych akcji informacyjno – edukacyjnych oraz wielu możliwości wykonania badań profilaktycznych, kobiety wciąż zbyt późno trafiają do lekarza.
REKLAMA
Wśród wszystkich nowotworów diagnozowanych u kobiet, rak piersi stanowi ich największą część, bo aż 25 procent, będąc jednocześnie główną przyczyną zgonów. W 2020 roku aż 20 000 Polek usłyszało diagnozę rak piersi. Oznacza to, że 50 – 60 kobiet dziennie dowiaduje się o chorobie, a 15 – 17 umiera.

W Polsce mamy nowoczesne, zaawansowane metody leczenia tak jak w innych krajach na świecie. W skutecznym leczeniu raka piersi mamy sukcesy, najważniejsze jest jednak wykrycie nowotworu we wczesnej fazie rozwoju – mówi Agata Sławin, wiceprezes Dolnośląskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców, ekspert Federacji Porozumienie Zielonogórskie.


Wczesne wykrycie ratuje życie

Na nowotwór piersi narażone są przede wszystkim kobiety pomiędzy 50 a 69 rokiem życia, ale czujność pań poniżej tego przedziału wiekowego nie może być uśpiona. Warto zrobić dokładny wywiad rodzinny, który pozwoli ocenić potencjalne zagrożenie genetyczne, zwłaszcza, jeśli nowotwór występował wśród spokrewnionych kobiet poniżej 50 roku życia. „W takim wypadku należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który wystawi skierowanie do poradni genetycznej. Ta natomiast sprawdzi czy pacjentka nie jest nosicielką  genu BRCA1 lub BRCA2. Takich pań jest w naszym społeczeństwie około 5%. Jeśli okaże się, że występuje ryzyko zachorowania na raka piersi, taka kobieta zostanie otoczona szczegółową opieką profilaktyczną, która pozwoli wykryć chorobę w jej wczesnej fazie, a więc da szansę na całkowite wyleczenie” – mówi dr Agata Sławin.

Wielu kobietom wydaje się również, że po urodzeniu dzieci albo po menopauzie ryzyko zachorowania mija, dlatego przestają regularnie, a często w ogóle korzystać z wizyt u specjalistów. Tymczasem należy wiedzieć, że raz na dwa lata można otrzymać skierowanie na bezpłatną mammografię. Badanie nie jest bolesne, choć może powodować lekki dyskomfort z powodu ucisku gruczołu piersiowego. Już w kilka dni po badaniu wiadomo czy pacjentka jest zdrowa, a jeśli okaże się, że nie jest, otrzymuje opiekę specjalistyczną, która pozwala na ustalenie planu leczenia i daje szansę na powrót do zdrowia i formy.

Masz moc w swoich rękach

Nie ma lepszego diagnosty niż palce i znajomość własnego ciała. Podobnie jak w przypadku innych badań, tak i tu ważna jest regularność.

Samobadanie piersi należy wykonywać po zakończeniu okresu, raz w miesiącu. Istnieje mnóstwo szkoleń, pokazów czy filmów instruktażowych na ten temat w internecie. Warto też poprosić swojego lekarza rodzinnego lub inny personel medyczny o wsparcie i pokazanie jak należy prawidłowo takie badanie wykonać w domu.

Najważniejsza jest tutaj systematyczność. Po kilku miesiącach regularnego samobadania da się wyczuć niepokojące zmiany jak zgrubienia czy guzki. Warto takie badanie wykonywać przed lustrem, ponieważ niezbędna jest również obserwacja czy skóra na piersi, brodawka lub miejsce wokół, nie zmieniło koloru czy struktury. Niezwykle istotne jest również sprawdzanie dołu pachowego. To proste badanie, zajmuje kilka chwil, a może uratować życie. Zacznijmy traktować to jako element dbania o siebie, rutynę, podobnie jak nakładanie balsamu czy inne zabiegi pielęgnacyjne. Spędzamy mnóstwo czasu przed lustrem, poświęćmy więc dodatkową chwilę na samobadanie piersi. I uczmy tego samego nasze córki, bądźmy przykładem, namawiajmy do badań bliskie nam kobiet – zachęca dr Sławin. 

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Zielona Góra
0.3°C
wschód słońca: 07:41
zachód słońca: 15:51
Koronawirus
lubuskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zielonej Górze

kiedy
2022-12-02 19:00
miejsce
Hala CRS, Zielona Góra, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-03 19:30
miejsce
Restauracja Haust, Zielona Góra,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-04 16:00
miejsce
Filharmonia Zielonogórska, Zielona...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-05 19:00
miejsce
Klub U OJCA, Zielona Góra, ul....
wstęp biletowany