reklama
kategoria: Turystyka
2 marzec 2024

Po kilkuletniej przerwie znów można zwiedzać muzeum w poznańskim Ratuszu

zdjęcie: Po kilkuletniej przerwie znów można zwiedzać muzeum w poznańskim Ratuszu / fot. PAP
fot. PAP
Po kilkuletniej przerwie poznaniacy i turyści ponowienie mogą przekraczać progi mieszczącego się w Ratuszu Muzeum Poznania. Z okazji otwarcia, przez cały weekend, na zwiedzających czekają specjalne atrakcje, a koziołki na wieży trykać się będą aż trzy razy.
REKLAMA

Uroczyste otwarcie wyremontowanego Ratusza odbyło się w piątek wieczorem, ale specjalne atrakcje na mieszkańców i turystów czekają przez cały weekend. Poznaniaków i turystów zebranych na Starym Rynku zapraszać do zwiedzania muzeum będą aktorzy przebrani w średniowieczne stroje, a poznańskie koziołki będą trykać się częściej - aż trzy razy - o godz. 12, 15 i 18.

Muzeum podało, że w udostępnianych wnętrzach Ratusza przedstawiana będzie historia Poznania od X aż do połowy XVI w., a więc zanim przybył tu włoski architekt Jan Baptysta Quadro i przebudował Ratusz do obecnej renesansowej formy. Historię miasta i samego Ratusza można będzie zgłębić w najstarszej części gmachu, czyli w gotyckich piwnicach. Oglądając wystawę, zwiedzający poznają zmiany architektoniczne i funkcjonalne tego miejsca.

„Początkowo piwnice Ratusza pełniły funkcję handlową i tętniły życiem, ale już w końcu XV w. zamieniły się w więzienie. Właśnie do tego okresu przeniesie widzów Izba Tortur, zwana inaczej +męczennicą+, w której eksponowany jest pręgierz z 1535 r., świadek przerażających wyroków minionych wieków. Kontynuując podróż po historii średniowiecznego Poznania, odwiedzający zobaczą wiele intrygujących eksponatów. Wśród nich znajdziemy m.in. srebrne denary z mennicy Bolesława Chrobrego, biskupie insygnia, wysadzane klejnotami złote relikwiarze czy najstarsze miejskie pieczęcie” – podkreśliło muzeum.

Szczególnym miejscem nowo otwartej części Ratusza będzie też Magazyn Studyjny. Muzeum wskazało, że „eksponaty tam prezentowane ukazują bardziej współczesną historię miasta i jego mieszkańców, ponieważ najstarsze z nich sięgają ledwie – bagatela! – XIX w. Znajdziemy tu m.in. garderobę XIX-wiecznych poznanianek, domek dla lalek z lat 40. XX w. czy czerwoną gwiazdę z obelisku na Cytadeli”.

Na koniec wizyty będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie ze stuletnimi koziołkami - to starsi „bracia” tych koziołków, które dziś można oglądać na ratuszowej wieży.

Poznański magistrat podał, że oprócz wystawy stałej, Muzeum Poznania na co dzień oferować będzie także szereg zajęć - lekcje muzealne dla młodzieży szkolnej czy cykle edukacyjne dla dzieci, dorosłych i seniorów. Nie zabraknie oprowadzeń z przewodnikiem, a także tłumaczem polskiego języka migowego. Indywidualni odbiorcy będą mogli skorzystać z przewodnika multimedialnego w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Do 3 marca wejść do Ratusza będzie można na podstawie biletu w promocyjnej cenie; w sobotę i niedzielę muzeum będzie czynne od godz. 10 do 20. Od 5 marca ekspozycja będzie czynna we wtorki i środy od godz. 10 do 16, w czwartek w godz. 10-18, w piątek w godz. 10-20, a w soboty i niedziele w godz. 10-17. Wtorki będą dniem bezpłatnym.

Muzeum Poznania, do 2022 roku działające pod nazwą Muzeum Historii Miasta Poznania, jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zielona Góra
0.6°C
wschód słońca: 07:40
zachód słońca: 15:53
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zielonej Górze

kiedy
2024-12-01 17:00
miejsce
Filharmonia Zielonogórska, Zielona...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-01 18:00
miejsce
Hala CRS, Zielona Góra, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-02 19:00
miejsce
Piwnica Artystyczna KAWON, Zielona...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-03 19:00
miejsce
Piwnica Artystyczna KAWON, Zielona...
wstęp biletowany