reklama
kategoria: Praca
artykuł sponsorowany
23 październik 2024

Jak wygląda bieżąca sytuacja na rynku pracy w Zielonej Górze?

zdjęcie: Jak wygląda bieżąca sytuacja na rynku pracy w Zielonej Górze? / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Na początku października Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało szacunkowe dane dotyczące bezrobocia w Polsce. Według informacji udostępnionych przez MRPiPS stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu 2024 roku utrzymała się na rekordowo niskim poziomie 5%. Jakie bezrobocie odnotowano w Lubuskiem? Czy lokalny rynek pracy jest przyjazny pracownikom? Sprawdź, jaka praca w powiecie zielonogórskim jest aktualnie dostępna.

Bezrobocie w lubuskim – czy praca w Zielonej Górze czeka na chętnych?

Wstępne dane resortu pracy są optymistyczne – koniec września przyniósł spadek liczby osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy zarówno w porównaniu do tegorocznego sierpnia, jak i września ubiegłego roku. Co więcej, MRPiPS w swoim komunikacie zaznaczyło, że jest to najniższy poziom zarejestrowanych bezrobotnych we wrześniu od 1990 roku. Czy równie dobrze przedstawia się praca Zielona Góra?

Jak wskazują statystyki, na koniec sierpnia 2024 bezrobocie w województwie lubuskim wynosiło 4,4%. Mniejszy poziom bezrobocia zanotowano jedynie w Wielkopolsce (2,9%), na Śląsku (3,6%), w Małopolsce (4,1%) i na Mazowszu (4,1%). W powiecie zielonogórskim było to 4,6%. Na podstawie tych danych można prognozować, że praca w Zielonej Górze nie powinna stanowić problemu. Aby jednak uniknąć ewentualnych przestojów w szukaniu zatrudnienia, warto sprawdzić także, w jakich zawodach jest najwięcej wolnych miejsc pracy.

Kogo szukają pracodawcy, czyli jaka praca w powiecie zielonogórskim jest dostępna od ręki?

Na rynku pracy w Zielonej Górze i okolicach nie brakuje szukających aktualnie etatu ekonomistów oraz filozofów, historyków, politologów i kulturoznawców. Osoby o tym wykształceniu mogą mieć zatem trudności ze znalezieniem posady oraz zmagać się ze sporą konkurencją podczas naboru. Braki kadrowe są natomiast odczuwalne w wielu innych zawodach, w których prognozowany jest deficyt poszukujących pracy. W zawodach deficytowych łatwo dostępna może być także praca dla Ukraińców.

Według Barometru Zawodów w roku 2024 szansę na znalezienie zatrudnienia w regionie mają przede wszystkim:

cukiernicy;

kierowcy autobusów;

nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego;

nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących;

opiekunowie osób starszych i osób z niepełnosprawnościami;

pielęgniarki i położne;

pracownicy służb mundurowych;

samodzielni księgowi;

spawacze;

windykatorzy.

Praca w województwie lubuskim to także deficyt kierowców samochodów ciężarowych, kucharzy, magazynierów, mechaników pojazdów samochodowych, monterów instalacji budowlanych, nauczycieli praktycznej nauki zawodu, pracowników ds. rachunkowości robotników budowlanych czy sprzedawców i kasjerów.

Poza wiedzą na temat lokalnego rynku pracy w poszukiwaniach zatrudnienia niezbędne będzie też CV – przygotowanie dokumentu ułatwi kreator CV online od Praca.pl. Odpowiednio przedstawione doświadczenie i kwalifikacje zawodowe mogą ułatwić podjęcie pracy w profesjach, które aktualnie są w równowadze popytu i podaży. Należą do nich między innymi:

analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych;

architekci krajobrazu;

betoniarze i zbrojarze;

brukarze;

dentyści;

dziennikarze i redaktorzy;

elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy;

opiekunki dziecięce;

pracownicy administracyjni i biurowi;

pracownicy ds. BHP.

Praca w województwie lubuskim a zarobki

Praca Zielona Góra w bieżącym roku daje średnie zarobki na poziomie 7071 złotych brutto (dane GUS z sierpnia 2024 roku). W całej Polsce przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w tym okresie wyniosło 8190 złotych. Jak przekłada się to na poszczególne sektory zatrudnienia?

Najwyższe zarobki otrzymują standardowo pracownicy informacji i komunikacji: w sierpniu przeciętne wynagrodzenie w sektorze było na poziomie 12 067 złotych brutto. Dobrze opłacana praca, w tym praca dla uchodźców, czeka również w transporcie i gospodarce magazynowej, przetwórstwie przemysłowym oraz przemyśle. W każdym z tych sektorów zarobki przekroczyły średnio 7500 złotych brutto. Najniższe wynagrodzenia w regionie otrzymywały osoby zatrudnione w zakwaterowaniu i gastronomii (5509 złotych brutto) oraz administrowaniu i działalności wspierającej (5978 złotych brutto).
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Zielona Góra
-3.3°C
wschód słońca: 07:49
zachód słońca: 16:30
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zielonej Górze

kiedy
2025-01-22 18:00
miejsce
Uniwersytet Zielonogórski - Aula,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-23 20:00
miejsce
Cafe Noir, Zielona Góra, al....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-26 15:30
miejsce
Filharmonia Zielonogórska, Zielona...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-29 19:00
miejsce
Cafe Noir, Zielona Góra, al....
wstęp biletowany