Sytuacja hydrologiczna poprawia się; w kolejnych gminach stan klęski żywiołowej
Mł. bryg. Arkadiusz Kaniak poinformował, że na Ziemi Lubuskiej sytuacja hydrologiczna poprawia się z dnia na dzień. Fala kulminacyjna na Odrze opuściła region i poziom tej rzeki opada. Zagrożenie ze strony Bobru także minęło – dodał rzecznik lubuskiej PSP. Podkreślił jednocześnie, że do czasu, aż woda w rzekach opadnie poniżej stanów alarmowych, będą one monitorowane.
Z danych na stronie hydro.imgw.pl wynikało, że w niedzielę rano stany alarmowe w woj. lubuskim były przekroczone na dziewięciu wodowskazach – siedmiu na Odrze, jednym na Warcie i jednym na Bobrze; na wszystkich był trend spadkowy lub stabilny.
W przypadku Odry w Nowej Soli stan alarmowy był przekroczony o 67 cm, w Nietkowie o 129 cm, w Cigacicach o 120 cm, w Połęcku o 118 cm, Białej Górze o 17 cm, w Słubicach o 103 cm i w Kostrzynie nad Odrą o 46 cm.
Cofki wywołane wysokim poziomem Odry powodowały, że w Kostrzynie nad Odrą stan alarmowy na Warcie przy jej ujściu był jeszcze przekroczony o 73 cm. Na Bobrze w Starym Raduszcu niedaleko Krosno Odrzańskiego, gdzie ta rzeka wpada do Odry, stan alarmowy był przekroczony o 74 cm.
Wojewoda lubuski Marek Cebula w wydanym obwieszczeniu poinformował, że kilka gmin na terenie powiatów krośnieńskiego i nowosolskiego w woj. lubuskim zostało objętych stanem klęski żywiołowej. Wprowadzono go w powiecie krośnieńskim: w gminie Dąbie i w gminie Krosno Odrzańskie oraz w powiecie nowosolskim: w gminie Bytom Odrzański, w gminie miejskiej Nowa Sól, w gminie wiejskiej Nowa Sól, w gminie Otyń, w gminie Siedlisko, w gminie Kolsko.
Z rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie z 28 września br. wynika, że „w związku z powodzią we wrześniu 2024 r. w południowo-zachodniej części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w celu zapobieżenia jej skutkom oraz w celu ich usunięcia, wprowadza się stan klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego oraz lubuskiego na okres 30 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia".
W woj. dolnośląskim stanem klęski żywiołowej na mocy tego rozporządzenia objęto: powiat wołowski, gminę miejską Głogów, gminę wiejską Głogów, gminę Kotla, gminę Pęcław oraz gminę Żukowice w powiecie głogowskim, miasto i gminę Ścinawa w powiecie lubińskim.
W woj. lubuskim od 21 września be. stanem klęski żywiołowej objęte zostały: gmina miejsko-wiejska Szprotawa, miasta Żagań i Małomice i gmina wiejska Żagań.
Celem rozporządzenia jest jak najszybsze wprowadzenie rozwiązań umożliwiających dostarczenie niezbędnej i najpilniejszej pomocy oraz wsparcia mieszkańcom, pracodawcom, przedsiębiorcom i innym podmiotom z terenów objętych klęską żywiołową. (PAP)
mmd/ pad/