reklama
kategoria: Kraj
13 październik 2024

Zakończyła się rewitalizacja fortu 2 „Kościuszko” w Krakowie

zdjęcie: Zakończyła się rewitalizacja fortu 2 „Kościuszko” w Krakowie / fot. PAP
fot. PAP
Zakończyły się 10-letnie prace rewitalizacyjne poaustriackiego fortu 2 „Kościuszko” w Krakowie wraz z parkowym otoczeniem. W niedzielę mieszkańcy miasta i turyści mogą zapoznać się z nowym wyglądem zabytku w ciągu całodziennego spotkania rodzinnego na jego terenie.
REKLAMA

Jak poinformował krakowski magistrat, niedzielne spotkanie rodzinne w forcie pod kopcem Kościuszki będzie zwieńczeniem 10-letnich prac rewitalizacyjnych prowadzonych na zlecenie miasta pod nadzorem konserwatorskim. Prace przy zabytku sfinansowano ze środków własnych gminy, wsparcia Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Działania prowadzone na zlecenie Zarządu Budynków Komunalnych przywróciły fortowi jego dawny kształt, rewitalizując zniszczone tuż po II wojnie światowej bastiony. Relikty fortyfikacji – mury bastionów, kaponiery, hangary artyleryjskie i poterny - zostały odkopane, zabezpieczone i poddane konserwacji. Wokół nich zrewitalizowano zieleń, wprowadzono oświetlenie parkowe i iluminację dawnych murów. Wykonane zostały nasadzenia roślin dobranych specjalnie zarówno pod względem przyrodniczym, jak i historycznym.

Władze miasta zapowiadają, że teren ten ma pełnić funkcje kulturalne, edukacyjne i rekreacyjne.

Zgodnie z planami na terenie parku utworzone zostaną ścieżki dydaktyczne w zakresie zieleni fortecznej i fortyfikacji, wyposażone w odpowiednie tablice informacyjne. Przewidziana została również część o charakterze amifiteatralnym, gdzie będzie można zorganizować kino letnie, koncerty muzyczne, a przestrzenie hangarów i kaponier będą mogły służyć jako miejsce dla wystaw plenerowych.

Niedzielne wydarzenie prezentujące nowe oblicze fortu 2 „Kościuszko”, na które zostali zaproszeni mieszkańcy i turyści będzie miało charakter rodzinny. Dla gości przygotowano szereg atrakcji, w tym m.in. spacer po pozostałościach austriackich bastionów i kaponier prowadzony przez znawcę Twierdzy Kraków dr. Krzysztofa Wielgusa, spotkanie z rekonstruktorami, zabawy plenerowe dla dzieci oraz forteczną grę terenową z nagrodami.

Jak przypomniał Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, pierwsze działania mające na celu uratowanie skazanego po II wojnie światowej na zagładę i nawet częściowo rozebranego poaustriackiego fortu u stóp kopca Kościuszki miały swój początek jeszcze w latach 70. XX wieku. Najnowsza inwestycja parkowa sięga natomiast początkami roku 2011. W ruinach bastionów po zachodniej stronie kopca wykonano wtedy pierwsze badania archeologiczne, a w latach 2014-2024 przeprowadzono prace konserwatorskie.

W trakcie tych prac w listopadzie 2017 roku Kopiec Kościuszki wraz z otoczeniem - kaplicą św. Bronisławy i fortem - został ustanowiony przez prezydenta Andrzeja Dudę Pomnikiem Historii.

Austriacka Twierdza Kraków, w skład której wchodził fort „Kościuszko” powstała po 1848 r., rozbudowywana była w kilku etapach do roku 1914. Spośród ponad 50 wybudowanych wtedy fortów w Krakowie zachowały się w całości lub z niewielkimi zmianami 44 obiekty.(PAP)

rgr/ bar/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zielona Góra
1.3°C
wschód słońca: 07:28
zachód słońca: 16:00
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zielonej Górze

kiedy
2024-11-23 19:00
miejsce
Uniwersytet Zielonogórski - Aula,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 19:00
miejsce
Hydrozagadka ZOK, Zielona Góra,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 19:00
miejsce
Piwnica Artystyczna KAWON, Zielona...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-24 15:30
miejsce
Filharmonia Zielonogórska, Zielona...
wstęp biletowany