reklama
kategoria: Kraj
21 maj 2025

Wszystkie służby dobrze zadziałały

zdjęcie: Wszystkie służby dobrze zadziałały / fot. PAP
fot. PAP
Wszystkie służby dobrze zadziałały w ramach Parasola Wyborczego - przekazał w środę w rozmowie z PAP wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, pytany o sprawę reklam politycznych. Dodał, że resort rozpoczął procedurę budowy Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK.
REKLAMA

"To, co działo się, jeżeli chodzi o Parasol Wyborczy, jest elementem odpowiedzialności państwa i jestem w pełni przekonany, że wszystkie służby w tym czasie dobrze zadziałały" - przekazał PAP Gawkowski, pytany o to, czy NASK zareagował transparentnie i odpowiednio szybko na reklamy polityczne na Facebooku, o których instytut poinformował w ubiegłym tygodniu.

Gawkowski wskazał też, że Ministerstwo Cyfryzacji (MC) rozpoczęło procedurę związaną z budową Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK (CCN), które ma rozpocząć działalność w 2030 roku. "Prace nad realizacją projektu trwają. Mam nadzieję, że to będzie kluczowe miejsce, +serce odpowiedzialności+ za cyberbezpieczeństwo cywilne w Polsce" - mówił szef resortu. Przypomniał, że w ramach CCN powstanie: Krajowe Centrum Odzyskiwania Danych, Krajowe Centrum Operacyjne Cyberbezpieczeństwa, Laboratorium Bezpieczeństwa AI, Laboratorium Fusingu i Badania Złośliwego Oprogramowania oraz Ośrodek Modelowania Certyfikacji Cyberbezpieczeństwa. "Wierzę, że to będzie coś wyjątkowego" - ocenił szef MC.

W minioną środę Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) poinformowała o możliwej próbie ingerencji w kampanię wyborczą - chodziło o reklamy polityczne na Facebooku, mogące być finansowane z zagranicy. O sprawie poinformowana została ABW. Zaangażowane w kampanię konta reklamowe w ciągu ostatnich siedmiu dni miały wydać na materiały polityczne więcej niż jakikolwiek komitet wyborczy. Według NASK, działania te miały pozornie wspierać jednego z kandydatów i dyskredytować innych. "Realizowane przez konta reklamowe kampanie dotyczyły szczególnie Rafała Trzaskowskiego, Karola Nawrockiego i Sławomira Mentzena" - podano w komunikacie.

W czwartek Wirtualna Polska napisała, że za publikowanymi w internecie reklamami politycznymi promującymi Rafała Trzaskowskiego i atakującymi jego konkurentów: popieranego przez PiS Karola Nawrockiego i Sławomira Mentzena (Konfederacja) stoi pracownik i wolontariusze fundacji Akcja Demokracja oraz że internauci od kilku tygodni zwracali uwagę na te reklamy, ukazujące się na Facebooku.

Jak podał NASK w ubiegłym tygodniu, reklamy zostały zablokowane w efekcie działań Parasola Wyborczego. Meta zaprzeczyła tym doniesieniom. "Nie usunęliśmy żadnych reklam związanych z tymi stronami na prośbę NASK, ponieważ nie łamią one naszych zasad. Reklamy są wyświetlane jako nieaktywne w bibliotece reklam, gdyż okres tej kampanii reklamowej się skończył" - przekazali przedstawiciele firmy w ubiegłym tygodniu.

Dyrektor NASK Radosław Nielek na wtorkowym posiedzeniu komisji cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii przekonywał, że podległa mu instytucja zareagowała właściwie, ponieważ zidentyfikowała potencjalne zagrożenie, poinformowała odpowiednie służby w celu wyjaśnienia sprawy i działała transparentnie, informując także opinię publiczną.

"NASK, jako instytut państwowy działa absolutnie profesjonalnie" - zapewnił w środę w Sejmie wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski, pytany przez posłankę Joannę Borowiak (PiS), czy "rządzący wykorzystują NASK, niezależną instytucję ekspercką, jako instrument bieżącej walki politycznej". Olszewski dodał, że obecnie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadzi swoje działania, a NASK zgłosił sprawę do ABW 10 maja. "Poinformowana została również PKW, KBW; jeden z komitetów złożył zawiadomienie do prokuratury w związku z możliwością finansowania nielegalnego kampanii" - wskazał wiceszef MC.

W grudniu 2024 roku Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że Skarb Państwa przekazał instytutowi badawczemu NASK prawa do działki, na której powstanie Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK (CCN). Zapowiedziano, że siedziba powstanie przy ul. 11 listopada w Warszawie, a budowa ruszy w 2025 r. Realizację projektu utworzenia CCN rozpoczęto w 2023 roku. Ma ono wspierać cyberbezpieczeństwo Polski, zwiększając odporność na ataki w cyberprzestrzeni. Jego zadaniem będzie też poprawienie zdolności do zapobiegania i reagowania na incydenty w podmiotach mających kluczowe znaczenie dla gospodarki. Według informacji na stronie NASK-u koszt CCN to 310 mln złotych. Dofinansowanie z UE wynosi ok. 247 mln zł, co stanowi blisko 80 proc. wartości. Z budżetu państwa pochodzi niemal 63 mln zł. Budowa centrum stanowi realizację zapisów unijnej dyrektywy NIS 2 ws. cyberbezpieczeństwa.

Monika Blandyna Lewkowicz (PAP)

mbl/ malk/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zielona Góra
13.5°C
wschód słońca: 04:51
zachód słońca: 20:57
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zielonej Górze

kiedy
2025-05-23 19:00
miejsce
Uniwersytet Zielonogórski - Aula,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-25 16:00
miejsce
Uniwersytet Zielonogórski - Aula,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-28 19:00
miejsce
Cafe Noir, Zielona Góra, al....
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-30 19:00
miejsce
JazzKino, Zielona Góra, Jana...
wstęp biletowany