reklama
kategoria: Kraj
29 maj 2024

W tym roku zamierzamy zacząć budowę tunelu dla Kolei Dużych Prędkości pod Łodzią

zdjęcie: W tym roku zamierzamy zacząć budowę tunelu dla Kolei Dużych Prędkości pod Łodzią / fot. PAP
fot. PAP
Budowa tunelu dla Kolei Dużych Prędkości pod Łodzią ma się zacząć w tym roku - poinformował w środę dziennikarzy minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
REKLAMA

"Dzisiaj mamy ponad 60 proc. zaawansowania prac w tunelu średnicowym pod Łodzią, zamierzamy jeszcze w tym roku zacząć budowę tego docelowego tunelu dotyczącego Kolei Dużych Prędkości (KDP)" - powiedział Klimczak.

W połowie stycznia tego roku Centralny Port Komunikacyjny otrzymał zgodę na budowę pod centrum miasta ponad 4-kilometrowego odcinka dla Kolei Dużych Prędkości. W związku z inwestycją od kilku miesięcy wzmacniane są m.in. fundamenty znajdującego się na trasie Łódzkiego Domu Kultury.

Budowa tunelu dalekobieżnego CPK w Łodzi dla Kolei Dużych Prędkości została podzielona na trzy etapy. W ramach pierwszego od września ubiegłego roku trwają prace przy wzmocnieniu fundamentów Łódzkiego Domu Kultury (ŁDK) oraz budowie sieci elektroenergetycznej, podziemnej infrastruktury technicznej potrzebnej do zasilania podstacji trakcyjnej dla linii kolejowej i przebudowie przyłączy ciepłowniczych, wodociągowych i teletechnicznych. Tę inwestycję za ponad 93 mln zł realizuje firma Keller Polska. To bezpośrednio pod ŁDK – po zachodniej stronie dworca Łódź Fabryczna – będzie rozpoczynał się tunel.

Etap drugi to budowa komór dla tarczy zmechanizowanej TBM do drążenia tuneli: startowej - na Retkini oraz odbiorczej - w sąsiedztwie ŁDK. Kontrakt na realizację tych prac został zawarty z firmą Budimex, a jego wartość to prawie 147 mln zł. Na Retkini roboty mają rozpocząć się w ciągu najbliższych tygodni, a te w okolicach ŁKD ruszą po zakończeniu wzmacniania fundamentów budynku.

Tunel ma mieć długość 4,6 km i średnicę ok. 14 m. Według zapowiedzi spółki CPK będzie to największy podziemny tunel kolejowy w Polsce realizowanym metodą automatycznej TBM.

Tunel w Łodzi będzie przeznaczony dla pociągów dalekobieżnych, w tym przede wszystkim KDP. Na terenie miasta szybkie pociągi będą zatrzymywać się na dworcu Łódź Fabryczna. Wyjście tunelu na powierzchnię zaprojektowane jest na południowy zachód od Łodzi Kaliskiej, w okolicach osiedla Retkinia i istniejącej linii kolejowej nr 14. Dalej trasa poprowadzi na zachód – w stronę Sieradza, za którym będzie rozwidlenie w kierunku Poznania i Wrocławia.

Inwestycja CPK w Łodzi jest częścią korytarza Morze Północne - Bałtyk w ramach sieci bazowej TEN-T, czyli jest elementem transeuropejskiego szlaku komunikacyjnego.

Centralny Port Komunikacyjny to węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.

W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Inwestycja powinna umożliwić stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy. W rejonie CPK powstanie Airport City, w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, zaliczając się do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ bap/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zielona Góra
0.1°C
wschód słońca: 07:28
zachód słońca: 16:00
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zielonej Górze

kiedy
2024-11-23 19:00
miejsce
Uniwersytet Zielonogórski - Aula,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 19:00
miejsce
Hydrozagadka ZOK, Zielona Góra,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 19:00
miejsce
Piwnica Artystyczna KAWON, Zielona...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-24 15:30
miejsce
Filharmonia Zielonogórska, Zielona...
wstęp biletowany