Sport artykuł sponsorowany
23 listopad 2022

Zielona Gwiazdka początkiem drogi na szczyt

zdjęcie: Zielona Gwiazdka początkiem drogi na szczyt / fot. nadesłane
fot. nadesłane
W pierwszych cyklach Programu Certyfikacji Polskiego Związku Piłki Nożnej dla Szkółek Piłkarskich funkcjonowały trzy poziomy certyfikacji. Można było otrzymać gwiazdkę złotą, srebrną lub brązową. Analizując efekty programu i potrzeby piłkarskiej Polski, wprowadzono do systemu kolejny poziom – Zieloną Gwiazdkę.

Rozwijamy Program Certyfikacji Polskiego Związku Piłki Nożnej dla Szkółek Piłkarskich we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Budżet został zwiększony o 15 mln zł, wprowadziliśmy również „zieloną gwiazdkę” - Certyfikację Grassroots. Dziękuję Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i ministrowi Kamilowi Bortniczukowi za zaangażowanie w projekt – mówił w momencie ogłoszenia decyzji, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza.

Celem certyfikacji Grassroots – czyli poziomu zielonego – jest dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców. Misją pozostaje zejście jak najniżej w systemie szkolenia, do szkółek dopiero rozpoczynających swoją działalność i szukających wsparcia w drodze na szczyty. Dotychczasowe kryteria z wymagającymi wymogami nie pozwalały na skorzystanie z możliwości najmniejszym podmiotom, zwłaszcza tym, które dopiero rozpoczynają działalność.

Jest zdecydowanie mniej formalności, które początkowo mogły zniechęcać do udziału w programie. Zielona Gwiazdka to również pomoc skierowana do trenerów, którzy mogą zyskać szansę lepszej edukacji i rozwijania własnych umiejętności. Zarządzający szkółką korzystają, zdobywając wiedzę, dzięki webinariom, szkoleniom i otrzymanym z PZPN-u materiałom edukacyjnym.

Dzięki rozszerzeniu Programu Certyfikacji Polskiego Związku Piłki Nożnej dla Szkółek Piłkarskich zyskują wszyscy. Z punktu widzenia prezesa małego klubu ważne jest, że dzięki programowi monitoruje codzienną działalność grup treningowych, ma pełen wgląd we frekwencje i zyskuje więcej argumentów w rozmowie z rodzicami zawodników – mówi Paweł Gołaszewski, dziennikarz tygodnika „Piłka Nożna” i trener w drużynie ŁKS Łochów, która bierze udział w certyfikacji, aplikując właśnie na poziom Zielonej Gwiazdki.

Dla najmniejszych klubów oczywiście dużą wartość stanowić będą prawdopodobnie pieniądze, które otrzyma dany podmiot. Inwestycja w sprzęt jest w tym momencie najbardziej elementarną korzyścią wynoszoną z udziału w programie. Z pewnością zyskuje personalnie również sam trener, któremu zdecydowanie łatwiej kontrolować trenujące grupy, przy minimum papierkowej roboty jest w stanie bardzo sprawnie zaplanować najbliższy tydzień zajęć. Nie dziwi mnie więc, tak szeroki odzew ze strony klubów – mówi trener Gołaszewski.

Jak widać, nawet najlepsze narzędzia wciąż podlegają ewaluacji i rozwojowi, tak aby wciąż pomagać każdemu, kto próbuje rozwijać szkolenie młodzieży w naszym kraju.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Zielona Góra
0.3°C
wschód słońca: 07:41
zachód słońca: 15:51
Koronawirus
lubuskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zielonej Górze

kiedy
2022-12-02 19:00
miejsce
Hala CRS, Zielona Góra, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-03 19:30
miejsce
Restauracja Haust, Zielona Góra,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-04 16:00
miejsce
Filharmonia Zielonogórska, Zielona...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-05 19:00
miejsce
Klub U OJCA, Zielona Góra, ul....
wstęp biletowany