29 kwiecień 2022
patronat medialny

Gwiazdy w łódzkiej Zatoce Sportu! Polish Open uświetni jubileusz Polskiego Związku Pływackiego

fot. Rafał Oleksiewicz
Dokładnie w setną rocznicę założenia Polskiego Związku Pływackiego – w sobotę 30 kwietnia – najlepsi pływacy z naszego kraju rozpoczną zmagania w Polish Open. W Akademickim Centrum Sportowo-Dydaktycznym Politechniki Łódzkiej zgromadzi się wiele gwiazd, które będą walczyć o kwalifikacje na międzynarodowe imprezy i prestiżowe nagrody.

Przygotowanie obchodów stulecia Polskiego Związku Pływackiego to duże wyzwanie, ale i przyjemność. Polish Open rozpocznie się dokładnie w dniu, w którym nasz związek został założony przez Tadeusza Semadeniego. Jestem naprawdę dumna, że możemy takie zawody międzynarodowe zorganizować w Zatoce Sportu, we współpracy z miastem Łódź – mówi prezes Polskiego Związku Pływackiego, Otylia Jędrzejczak.
Wierzę, że będą one odbywać się cyklicznie, co roku – dodaje.

Chęć startu w Łodzi zgłosiło prawie siedemset osób ze 128 klubów, nie tylko z Polski.

To jedna z kluczowych imprez polskiego pływania w 2022 roku. Spodziewamy się bardzo dobrych wyników, między innymi dlatego, że będą to kwalifikacje do kadry na mistrzostwa świata i Europy, Uniwersjadę, a także najważniejsze międzynarodowe zawody dla juniorów. Pływacy na pewno będą w doskonałej formie – komentuje Jędrzejczak.

Wśród uczestników Polish Open – sponsorem zawodów jest PZU S.A. - pojawią się gwiazdy polskiego pływania, na czele z mistrzem świata i Europy na 200 m stylem grzbietowym, Radosławem Kawęckim. On kwalifikację na czempionat globu w Budapeszcie zapewnił sobie już w ubiegłym roku, wchodząc do olimpijskiego finału w swojej koronnej konkurencji. W Łodzi będzie mógł jednak powalczyć o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej i zgarnięcie sporej gratyfikacji finansowej. Dla najlepszych PZP przygotował pulę nagród o łącznej wartości ponad 10 tysięcy Euro. Organizację imprezy wspierają także sponsorzy PZP, m.in. Arena i MCC Medale.

Na słupkach startowych staną również inni finaliści ubiegłorocznych igrzysk. Mający za sobą świetny 2021 rok Jakub Majerski sprawdzi się na 50 i 100 m stylem dowolnym oraz motylkowym. Z kolei 18-letni Krzysztof Chmielewski zaprezentuje się na 800 i 1500 m stylem dowolnym oraz 200 m stylem motylkowym.

W trakcie czterech dni rywalizacji możemy się spodziewać wielu konfrontacji doświadczenia z młodością. Chociażby na dystansie 50 m stylem motylkowym, gdzie niespełna 33-letni Konrad Czerniak powalczy z urodzonym w 2003 roku i bardzo szybkim w ostatnich tygodniach Pawłem Uryniukiem. Podobnie może być na 100 m stylem grzbietowym, gdzie o rok młodszy od Uryniuka Ksawery Masiuk stanie do walki z Kawęckim i Tomaszem Polewką. Ciekawie zapowiada się też starcie żabkarek, które w ostatnich latach dominowały na krajowym podwórku - Dominiki Sztandery i Weroniki Hallmann – z młodą Karoliną Piechowicz i coraz szybszą, wchodzącą do czołówki Barbarą Mazurkiewicz.

Zawody uświetnią jubileusz związku, ale świętowanie 100-lecia nie ograniczy się tylko do nich.

Przed nami inne ważne działania. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i Turystyki będziemy realizować między innymi projekty dla piłki wodnej i pływania artystycznego. Do końca roku będziemy też podejmować szereg innych czynności, by promować polskie pływanie. Wierzę, że to 100-lecie będzie owocne. Zakończy się galą, która odbędzie się pod koniec września – zdradza Jędrzejczak.

Pierwszy blok Polish Open, obejmujący wyścigi na długich dystansach: 800 m stylem dowolnym mężczyzn i 1500 m stylem dowolnym kobiet, rozpocznie się 30 kwietnia o godz. 16. W kolejnych dniach początek sesji eliminacyjnych zaplanowano na godz. 9, a finałów – w niedzielę na godz. 17, w poniedziałek na godz. 15.45 i we wtorek na godz. 17.15.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Zielona Góra
20.7°C
wschód słońca: 04:51
zachód słońca: 20:57
Koronawirus
lubuskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zielonej Górze

kiedy
2022-05-26 18:00
miejsce
Piwnica Artystyczna KAWON, Zielona...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-29 16:00
miejsce
Planetarium Wenus, Zielona Góra,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-06-09 19:00
miejsce
Cafe Noir, Zielona Góra, al....
wstęp biletowany
kiedy
2022-06-09 20:00
miejsce
Hala CRS, Zielona Góra, ul....
wstęp biletowany