Jakie usługi oferuje biuro rachunkowe dla małych i średnich firm?
Potrzeby małych i dużych przedsiębiorstw, a wybór biura rachunkowego
Potrzeby firmy związane z prowadzeniem księgowości i rachunkowości różnią się od wielu czynników, a najważniejszymi są rodzaj i zakres działalności. Przedsiębiorstwa zajmujące się wąską, nieskomplikowaną branżą zwykle też nie mają też problemów z ewidencją zdarzeń gospodarczych, nawet jeśli działają na większą skalę. Mimo to poszerzanie działalności generuje potrzebę profesjonalnego zarządzania finansami.
Z kolei firmy oferujące szeroki zakres usług i produktów mogą napotkać problemy w procesie ewidencji kosztów, na przykład w sposobie rozróżnienia i rozdzielenia używanych w działalności aktywów. Sposób powiązania zasobów zużywanych z zasobami własnymi ma wpływ na zapisy w księgach oraz ujmowanie ich w sprawozdaniach finansowych.
Z powyższych powodów małe i duże firmy potrzebują odpowiedniej obsługi księgowej i często w tym celu zwracają się o pomoc do biur rachunkowych. Co jest największą potrzebą takich małych i średnich, ale ambitnych firm? Przede wszystkim dobrze prowadzone usługi rejestracyjne zapewniające prawidłową ewidencję zdarzeń gospodarczych. To podstawa i kwestia decydująca przy wyborze odpowiedniego biura rachunkowego. Na drugim miejscu są usługi dodatkowe.
Zakres usług oferowanych przez biuro rachunkowe
Każde biuro rachunkowe dysponuje szeroką ofertą dla małych, średnich i dużych firm, dopasowaną do charakteru działalności i wybranej formy opodatkowania.
Pełna księgowość dla spółek
Jedną z podstawowych usług oferowanych przez biura księgowe jest prowadzenie pełnej księgowości dla spółek. Skierowana jest zarówno do małych, jak i średnich spółek, tych, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą, jak i tych, które już działają na rynku.
W wypadku samodzielnego prowadzenia pełnej księgowości spółki niezbędne jest posiadanie i ciągłe aktualizowanie wiedzy z zakresu prawa podatkowego. Jest to bardzo żmudne i czasochłonne zadanie, które zabrałoby przedsiębiorcy mnóstwo czasu i sił. Dlatego do prowadzenia pełnej księgowości warto zatrudnić doświadczone biuro rachunkowe. Dzięki temu przedsiębiorca ma pewność, że dokumentacja spółki będzie należycie prowadzona i może skupić się na celach biznesowych i rozwojowych.
Na pełną księgowość spółki składają się prowadzenie ksiąg rachunkowych, prowadzenie dziennika, ewidencjonowanie obrotów i sald kont księgi głównej i ksiąg pomocniczych i wykazanie składników aktywów i pasywów. Cała ta dokumentacja musi być prowadzona bardzo dokładnie, bezbłędnie i rzetelnie, w przeciwnym razie grożą surowe kary pieniężne. Profesjonalne biuro rachunkowe dba, aby do tego nie doszło.
Rzetelnie prowadzona księgowość jest dla przedsiębiorcy doskonałym źródłem wiedzy o stanie finansowym spółki, a także narzędziem analizy i kontroli, co przekłada się na zwiększenie efektywności i poprawę sytuacji finansowej.
ZUS, kadry i płace
Małe i średnie firmy, które zatrudniają pracowników, a nie posiadają wewnętrznego działu HR, mogą skorzystać z outsourcingu usług związanych z wynagrodzeniami. To nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy, ale też ochrona przed złamaniem obowiązujących przepisów Prawa Pracy i Ustawy o Systemie Ubezpieczeń Społecznych.
Zgodnie z prawem zatrudnianie pracowników zobowiązuje przedsiębiorcę do dopełnienia wielu formalności w różnych instytucjach państwowych, takich jak ZUS. Urząd Skarbowy, GUS, NFZ, PFRON i inne. Wymaga też od niego znajomości aktualnych przepisów i postępowania zgodnie z nimi. To ogrom fachowej wiedzy, którą posiada tylko osoba specjalizująca i zajmująca się tym zawodowo.
Biuro rachunkowe oferuje fachową i bieżącą wiedzę z zakresu przepisów Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Ustawy Podatkowej, Ustawy PFRON, wytycznych NFZ i instrukcji GUS. Dzięki temu dba o kwestie kadrowo-płacowe, a przedsiębiorca może się w pełni skupić na prowadzeniu swojego biznesu.
W zakres usług kadrowo-płacowych wchodzą między innymi:
- prowadzenie akt osobowych i ewidencji czasu pracy pracowników zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy,
- zawieranie umów o pracę, zgłaszanie ich do ubezpieczeń społecznych i wyrejestrowywanie,
- naliczanie wynagrodzeń, sporządzanie list płac,
- naliczanie podatku dochodowego dla osób zatrudnionych, rozliczanie go z Urzędem Skarbowym,
- naliczanie wynagrodzenia za czas choroby, zasiłków chorobowych, opiekuńczych i macierzyńskich,
- przygotowanie miesięcznych dokumentów rozliczeniowych z ZUS,
- przygotowywanie przelewów z tytułu wynagrodzeń,
- organizowanie badań lekarskich i szkoleń BHP,
- sporządzanie raportów dla Zarządu.
Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?
Poszukując odpowiedniego biura rachunkowego dla swojej firmy, zwróć uwagę na jego wieloletnie doświadczenie i zakres usług, które odpowiadają Twoim potrzebom. Biuro rachunkowe GRIMP z Zielonej Góry działa na rynku już od 2004 roku. Oferuje szeroki wachlarz usług księgowych i rachunkowych dla firm różnej wielkości. Warto zapoznać się z jego ofertą.