23 listopad 2022

Zakopane zgłosiło zapotrzebowanie na 3 tys. ton węgla, dostało przydział na 1100 ton

zdjęcie: Zakopane zgłosiło zapotrzebowanie na 3 tys. ton węgla, dostało przydział na 1100 ton / fot. PAP
fot. PAP
Miasto Zakopane zgłosiło zapotrzebowanie na 3 tys. ton węgla w ramach rządowego programu zakupu, jednak pod Giewont trafi 1100 ton – poinformował PAP Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula. Wyraził nadzieję, że na pierwszy etap rozdziału węgla wystarczy dla mieszkańców.
REKLAMA

„W najbliższym czasie powinna się zacząć sprzedaż węgla. Zgłosiliśmy zapotrzebowanie na 3 tys. ton węgla, jednak dostaliśmy przydział na 1 tys. 100 ton. Mamy nadzieję, że na pierwszy etap rozdziału węgla wystarczy dla naszych mieszkańców” – powiedział PAP we wtorek burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.

Burmistrz zaznaczył, że na razie dokładna liczba chętnych na zakup węgla ze strony mieszkańców nie jest znana, bo stosowne wnioski można składać do 15 grudnia. We wniosku należy określić jeden rodzaj frakcji - groszek lub węgiel gruby.

„Wiemy, że dotrze do nas węgiel z polskich kopalń. Jest też wyłoniony dostawca, który dostarczy węgiel do Zakopanego. Jest to firma, która ma podpisany kontrakt z Polską Grupą Energetyczną” – zapewnił Dorula.

Importer ma dostarczać węgiel na plac dystrybucyjny w Zakopanem, a rozdziałem do mieszkańców zajmie się najprawdopodobniej miejska spółka TESKO. Finalna cena węgla dla mieszkańców ma być nie wyższa niż 2 tys. zł za tonę.

Burmistrz przekazał PAP, że mieszkańcom będzie przysługiwało 1,5 tony węgla do końca bieżącego roku i taka sam ilość w terminie od 1 stycznia do 15 kwietnia przyszłego roku.

Węgiel w preferencyjnej cenie mogą kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego. Wnioski o zakup preferencyjny węgla mieszkańcy mogą składać w Urzędzie Miasta Zakopane lub za pomocą Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP. Po weryfikacji i opłacie pracownik dystrybucji węgla ma telefonicznie ustalić dogodny termin dostawy.

W poniedziałek wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda przekazał, że nie ma potrzeby nadmiernego gromadzenia węgla na poziomie gmin, ponieważ przez cały okres grzewczy do gmin węgiel będzie trafiał systematycznie - zaznaczył.

W całej Polsce zapotrzebowanie na węgiel zgłosiło 2200 gmin – do końca roku do samorządów ma trafić około 1 mln ton węgla. (PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zielona Góra
-2.1°C
wschód słońca: 07:29
zachód słońca: 16:54
Koronawirus
lubuskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zielonej Górze

kiedy
2023-02-06 19:00
miejsce
Prywatka Zielona Góra, Zielona...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 20:00
miejsce
Piwnica Artystyczna KAWON, Zielona...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-11 16:00
miejsce
Filharmonia Zielonogórska, Zielona...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-11 17:00
miejsce
Hydrozagadka ZOK, Zielona Góra,...
wstęp biletowany